02644212686

شنبه تا چهارشنبه: 10am - 16pm

روبروی بانک ملی مرکزی- خیابان محمدی- ساختمان شایان

  • slide 1
  • slide 2
  • slide 3
  • slide 4

دلیل پروتز ثابت دندان و جایگزینی برای دندانهای از دست رفته به چه علت است؟

محل قرار گرفتن دندانها را فشارهای وارده از سمت  لب، زبان و گونه تعیین می‌کنند. در محل قرار گیری دندان  برآیند نیروهای وارده به آنها صفر میباشد. در سطوح قدامی - خلفی و جونده نیز وجود دندانهای دیگر دندان را محدود می‌سازد. یک دندان تا هنگامی به رویش و حرکت فعال خود ادامه می‌دهد تا به دندان مقابل برسد. همچنین دندانهای خلفی تر تمایل به حرکت به سمت جلو دارند. حال اگر یک دندان مثلاً اولین آسیای بزرگ فک پایین از دست برود ، مقداری از فضای حاصل از کشیده شدن آن با حرکت دندان های مجاور (نه بطور کامل) اشغال می‌شود. و در نهایت فاصله‌ ی بین دندان های مجاور با دندان کناری شان ایجاد می‌گردد وباعث بروز پوسیدگی، باعث آزردگی و بیماری لثه نیز می‌شود. اگر دندانی از دست برود و جایگزین نگردد قسمتی از استخوان تحلیل رفته و اگر در آینده نیازی به استفاده از دندانهای مصنوعی باشد، به علت تحلیل رفتن استخوان ، گیر آن کم شده، بیمار را اذیت میکند و یا غیر قابل استفاده می‌شود. در حالت طبیعی و سلامت، عمل جویدن غذا با استفاده از دندانهای هر دو طرف فک صورت می‌گیرد. که صورت از دست دادن دندانی در یک طرف دهان، یا بیمار از آن طرف فک کمتر استفاده نموده و یا اصلاً استفاده نمی‌کند. اگر از یک طرف فک استفاده نشود دندانها تمیز نشده و جرم می‌بندند و علاوه بر اینکه مستعد به پوسیدگی می‌شوند ناراحتی لثه را نیز به دنبال خواهد داشت چراکه غذا خوردن در تمیز شدن دندانها و حفظ سلامتی لثه مؤثر است. با عادت یک طرفه غذا خوردن تغییراتی بصورت سایش در سطح جونده ایجاد می‌گردد که در صورت شدت، ممکن است ایجاد ناقرینه گی در سطح جونده نموده و در شکل و قیافه شخص نیز تأثیر بگذارد.

انواع پروتز ثابت:  

ونیر  (veneer)

ونیر پوسته‌هایی هستند که با مواد همرنگ دندان برای هرفرد، بطور خاص ساخته می‌شوند تا سطح جلویی دندانها را پوشش دهند. ومعمولاً در لابراتوار و توسط تکنسین دندانساز، از روی مدلی که توسط دندانپزشک تهیه میشود، ساخته می‌شوند.و یک درمان غیر قابل برگشت است، زیرا برای تطبیق پوسته ونیر روی دندان، باید مقدار کمی از مینای دندان برداشته شود. دندانپزشک ممکن است به شما توصیه کند که از بعضی غذاها و نوشیدنیها که ونیر را بدرنگ می‌کند،مثل چای و قهوه پرهیز کنید. گاهی ممکن است ونیر ترک بردارد یا دچار شکستگی شود ولی برای اغلب افراد، زیبایی حاصل از کاربرد آن بیشتر ارزش دارد.


روکش (Crown)

برخی مواقع برای پوشاندن یک دندان و بازگرداندن شکل و اندازه طبیعی آن، نیازمند روکش میباشیم روکش دندان، دندان را قویتر ساخته و ظاهر آن را بهبود می‌بخشد. وقتی میزان کافی از نسج دندان برای نگهداری یک پرکردگی وسیع باقی نمانده باشد، روکش می‌تواند آن دندان را بپوشاند. روکش ها برای اتصال یک بریج، محافظت از یک دندان ضعیف و یا ترمیم دندانی که قبلاً شکسته است، بکار میروند. روکش درمان خوبی برای دندانهای بدرنگ و یا بدشکل میباشد. همچنین برای پوشاندن یک ایمپلنت دندانی نیز استفاده می‌شود.

آدرس مطب

البرز- هشتگرد- روبروی بانک ملی مرکزی
خیابان آزاده محمدی- ساختمان شایان
طبقه سوم

ساعات نوبت دهی

شنبه تا چهارشنبه: صبح ها : 10 الی 12
عصرها : 14 الی 20
پنجشنبه ها: تعطیل

شبکه های اجتماعی