02644212686

شنبه تا چهارشنبه: 10am - 16pm

روبروی بانک ملی مرکزی- خیابان محمدی- ساختمان شایان

  • slide 1
  • slide 2
  • slide 3
  • slide 4

سوال: مدت درمان ارتودنسی تا چقدر است؟
پاسخ: مدت درمان ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد : نوع ناهنجاری، فرم اسکلت و بافت نرم ناحیه فکی- دهانی بیمار و فیزیولوژی و آناتومی ناحیه  ، معمولا طول درمان حدود 1.5 -2 سال می باشد هدف اصلی در درمان باید معطوف به کیفیت و نتیجه آن درمان باشد و کیفیت درمان نباید فدای طول درمان گردد.

سوال: آیا پس از ارتودنسی برگشت نیز دارد؟
پاسخ: برای این سوال دو عامل مطرح است: ابتدا اینکه  در ارتودنسی و در نتیجه جابجایی دندان ها،  بافت لثه و الیاف همبندی که به دندان ها متصل هستند تحت کشش قرار می گیرند و تمایل دارند دندانها را به سمت محل اولیه هدایت کنند در این حالت پس از اتمام درمان و برداشتن ارتودنسی ، قالب گیری شده و پلاکهای نگهدارنده داده خواهد شد وبا توجه به نوع پلاک، دستورات و نحوه استفاده به بیمار توضیح داده می شود تا زمانی که این الیاف در موقعیت فعلی دندانها بازسازی شود.در صورت عدم استفاده صحیح از پلاک ها امکان برگشت و یا جابجایی دندان ها وجود خواهد داشت و مسئولیت این برگشت در صورت عدم استفاده صحیح از پلاک ها به عهده بیمار خواهد بود.
نکته دوم اینکه ژنتیک و فرم اسکلتی و عضلانی افراد تا حدی فرم قوس فکی را دیکته می کنند که بعد از اتمام دوره رشد بیمار اهمیت این فاکتور تا حد زیادی کاهش می یابد ولی به صفر نمی رسد. تغییرات دندانی ناشی ازاین فاکتور بسیار کند بوده و در دراز مدت مثلا بعد از گذشت پنج سال قابل مشاهده خواهد بود. به همین جهت توصیه می شود پس از اتمام دوره نگهداری  Retention Period  از پلاکهای نگهدارنده هفته ای دو یا سه شب هنگام خواب استفاده نمایند.

سوال: پس از ارتودنسی دندانهایم کند حرکت می کنند . این امکان وجود داردکه نیروی وارده به دندانها را افزایش داد؟
پاسخ: بر خلاف تصور افراد  سرعت حرکت دندان تابعی ازمیزان نیرو نیست. یعنی اینکه با افزایش مقدار نیرو، سرعت حرکت دندان بیشترنخواهد شد و فقط خطر تحلیل ریشه دندان و لقی و در بعضی از مواقع از دست دادن دندان افزایش پیدا می کند. برای حرکت دادن دندانها نیرویی به مقدار 25 میلی گرم برای هر دندان کافی میباشد و نیروهای بیشتر درد و ناراحتی برای فرد و تحلیل بیشتر ریشه را به همراه خواهد داشت.

سوال: آیا این امکان وجود دارد که دستگاههای ارتودنسی را برای یک یا چند روز باز کنیم؟
پاسخ: نکته بسیار مهم این است که به هیچ عنوان نباید دستگاهها باز شوند چون علاوه بر اینکه صرف هزینه بیشتری جهت چسباندن مجدد روی دندان ها را فرد متحمل خواهد شد آسیب زیادی به مینای دندانها وارد می شود، هنگام چسباندن مجدد (Rebond) براکت ها هماهنگی اولیه (Leveling) آنها از دست رفته و مجدد درمان از ابتدا آغاز شود و به مدت درمان اضافه میگردد.

سوال: برای تمیز کردن دندان‌ها در زمان ارتودنسی دستورالعمل خاصی وجود دارد؟
پاسخ: پس از جا‌گذاری دستگاه‌های ارتودنسی به علت افزایش گیر غذایی، میزان باکتری و پلاک در دهان افزایش می‌یابد و امکان پوسیدگی دندان‌ها نیززیاد می‌شود. در این صورت فرد باید پس از هر وعده غذا دندان‌ها و دستگاه‌ها را به دقت تمیز کند. برای این کار از مسواک معمولی یا مسواک مخصوص ارتودنسی که باعث سهولت در تمیز کردن دندان‌ها می‌شود، بدون ضربه زدن، استفاده نمایید و بهتر است قبل از خواب از دهان‌شویه فلوراید ‌دار نیزاستفاده کنید.

آدرس مطب

البرز- هشتگرد- روبروی بانک ملی مرکزی
خیابان آزاده محمدی- ساختمان شایان
طبقه سوم

ساعات نوبت دهی

شنبه تا چهارشنبه: صبح ها : 10 الی 12
عصرها : 14 الی 20
پنجشنبه ها: تعطیل

شبکه های اجتماعی