02644212686

شنبه تا چهارشنبه: 10am - 16pm

روبروی بانک ملی مرکزی- خیابان محمدی- ساختمان شایان

  • slide 1
  • slide 2
  • slide 3
  • slide 4

سوال : چه مسواکی برای تميز کردن دندان مناسب است؟
پاسخ : سر مسواک بايد متناسب باشد به نحوی که به آسانی دسترسی به تمام نقاط دهان و دندانها و لثه داشته باشد و دسته آن بلند و پهن باشد تا بتوان آن را به آسانی در دست گرفت.
موهای مسواک بايد از نايلون نرم و دارای انتهای گرد باشد تا به لثه آسيبی وارد نکند.

 سوال : چرا بايد از نخ دندان استفاده شود؟
پاسخ : استفاده از نخ دندان مرحله ی مهمی از مراقبت‌ دهان و دندان است که اکثر افراد آن را فراموش می‌کنند .
با استفاده روزانه از نخ دندان ، شانس سالم ماندن دندانها بالا می رود. استفاده از نخ دندان باعث حذف پلاک ميکروبی از سطوح بين دندانی می‌شود و جريان خون لثه را افزايش می‌دهد.

سوال : آيا مسواک زدن بجای نخ دندان هم میتواند دهان و دندان را تميز کند؟
پاسخ : بطور کامل خیر ، مسواک فقط سه سطح خارجی از پنج سطح دندانها را تميز می‌کند. برای تميز کردن سطوح بين دندان که قابل دسترس مسواک نيست بايد حتما از نخ دندان استفاده نمود نخ دندان بقدر کافی باريک است و به آسانی  از بين دندانها عبور و پلاک ميکروبی را از سطح بين دندان ها پاک میکند. برای فاصله‌های زياد بين دندانها بهتر است از نخ دندان سوپرفلاس استفاده کنید.

سوال:آیا بیلیچینگ آسیبی به دندان ها می زند؟
پاسخ :اگر بهداشت دندان ها دقیق رعایت شود هیچگونه تاثیر مخربی نخواهد داشت .

سوال:چه چیزی باعث بوی بد دهان می شود ؟
پاسخ: بوی بد دهان می‌تواند موقتی یا مزمن باشد و می توان بوسيله راههای ساده بهداشتی این مشکل را رفع نمود. برخی مواقع با مصرف خوراکیهایی مثل سیر یا پیاز یا غذا نخوردن به مدت طولانی باعث ایجاد بوی بد دهان میشود. همچنين تجمع مواد غذايی و ميکروبها در لابه لای پرزهای زبان می تواند بوی بد در دهان ايجاد نماید.
جهت از بين بردن بوی بد دهان بايد وضعيت پزشکی و دندان پزشکی فرد مورد بررسی قرار گيرد .و با معاينه کامل وضعيت پوسيدگی دندان ها و بيماری لثه ( پريودنتال ) بررسی شود
اگر چنین مشکلات وجود نداشت بايد با يک پزشک حتماً مشورت شود تا وضعيت عفونت داخل بدن و عملکرد  کبد و کليه ها نیز بررسی گردد. باتوجه به اینکه ناراحتی های گوارشی ، کليوی ، تنفسی ، خونی ، هورمونی ، سوء تغذيه نیز میتواند باعث بدبويی دهان شود اما مهمترين عامل رعايت نکردن بهداشت دهان و ابتلا به بيماريهای لثه و پوسيدگی دندان است .

سوال: دندان هایم راجرم گیری کرده ام اما دندان های من به سرما و گرما حساس شده اند آیا طبیعی است ؟
پاسخ:اکثر افراد بر این باورند که جرم گیری موجب تحلیل مینای دندان و در نهایت افزایش خطر پوسیدگی آن می شود. علت آن، اینست که پس از جرم گیری، حساسیت دندان ها افزایش می یابد، در واقع هنگامی که جرم روی دندان ها تشکیل می شود، لایه ای روی دندان ها قرار گرفته و آن را از تحریکات سرما و گرما حفظ می کند و در جرم گیری این لایه ها برداشته می شود و حساسیت به سرما و گرما در دندان ها رخ می دهد و این تصور غلط را به وجود می آورد که مینای دندان ها در اثر جرم گیری تحلیل رفته است.
لازم به ذکر است که این حساسیت ها موقتی است و به تدریج رفع می گردد. همچنین  تجهیزات جرم گیری قادر به سایش دندان ها نیستند و هیچ ضرری به همراه نخواهند داشت.

 سوال:آیا دندان عقل را حتما باید بکشیم؟
پاسخ:در مواردی که دندان عقل جایی برای قرارگیری  نداشته باشد یا به صورت افقی به دندان مجاور فشار وارد کند یا به صورت افقی در استخوان فک باشد باید جراحی یا کشیده شود.

 سوال:آیا عکسبرداری از دندان‌ها خطر دارد؟
پاسخ: برای عکس‌گرفتن از دندان‌ها از اشعه ایکس استفاده می‌شود. مقدار اشعه لازم برای تهیه یک رادیوگرافی از دندان بسیار کم و بشرط رعایت کلیه نکات ایمنی بدون خطر است.
خطرات اشعه ایکس بیشتر در مورد خانمهای باردار مطرح است. بطوریکه خانم های باردار در سه ماه اول بارداری نباید تحت تابش اشعه ایکس قرار بگیرندو از ماه چهارم با درنظر گرفتن نکات ایمنی و با دستور دندانپزشک قابل انجام میباشد.
نکته
لازم است خانم های باردار بهنگام مراجعه به دندانپزشک وی را از بارداری خود مطلع سازند.

 سوال:روکش کردن دندان در چه مواردی تجویز می‌شود؟

پاسخ: دندانهایی که دارای پرکردگی های زیاد هستند و قادر به تحمل فشارهای جویدن نبوده و شکننده میشوند، که در این حالت باید روکش شوند.
دندانهایی که تاج آنها شکسته و یا مقدار نسج باقیمانده دندان گیر کافی برای پرکردگی را نداشته باشند.
دندانهای عصب کشی شده، معمولاً دارای پوسیدگی وسیع و پیشرفته‌ای بوده و مقدار نسج سالم مینا و عاج را از دست داده اند
همچنین دندانپزشک برای دسترسی به عصب داخل ریشه مقداری از نسج سالم دندان را بر می‌دارد، در این حالت دندان تغذیه داخلی خود را از دست داده و  خشک می‌شود.
دندان ممکن است بر اثر خونریزی داخلی و یا بیماری پالپ (عصب و بافت داخل دندان) تغییر رنگ داده باشد.
همچنین دندانهای تیره، بدرنگ و با شکلهای غیر طبیعی نیز نیاز به ترمیم توسط روکش دارند.

سوال: ترک خوردگی های روی دندان چیست و چرا باید آن ها را پر کنیم؟

پاسخ:ترک خوردگی های طبیعی روی دندان های آسیاب جهت قدرت در جویدن شکل گرفته اند. شکل آن ها برای گیر انداختن تکه های غذا و البته تولید مثل باکتری های فرساینده دندان کاملاً مناسب است. کرم خوردگی های دندان عموما از این نقطه دندان شروع می شوند. برای جلوگیری از شروع کرم خوردگی از این نقاط در دندانپزشکی معمولا از اعمال فشار روی این قسمت از دندان استفاده می شود. که شامل تمیز کردن آن ها، باز کردن و پر کردنشان با مواد عایق خاص است. بدین ترتیب باکتری ها دیگر در این شکاف ها گیر نکرده و تولید مثل نمی کنند. این شیوه را در هر سنی میتوان انجام داد.

 

آدرس مطب

البرز- هشتگرد- روبروی بانک ملی مرکزی
خیابان آزاده محمدی- ساختمان شایان
طبقه سوم

ساعات نوبت دهی

شنبه تا چهارشنبه: صبح ها : 10 الی 12
عصرها : 14 الی 20
پنجشنبه ها: تعطیل

شبکه های اجتماعی